پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - سیمای منابع طبیعی کردستان
 
سیمای منابع طبیعی کردستان
 

 

 

موقعيت جغرافیایی و وسعت كردستان :

   

استان كردستان با مساحتي بالغ بر29048.4 كيلومتر مربع 1.7درصد سطح كشور و رتبه هیجدهم در بین استان های کشور را دارا می باشد .  این استان در غرب ايران و در مجاورت كشور عراق بين مدارهاي 34 درجه و 45 دقیقه تا 36 درجه و 28 دقیقه عرض شمالي و   45 درجه و 34 دقیقه تا48 درجه و 14 دقیقه طول شرقي از نصف النهار گرینویچ قرار دارد و از شمال به استانهاي آذربايجان غربي و زنجان و از شرق به استان همدان ، از جنوب به استان كرمانشاه و از غرب به كشور عراق محدود است .

 

تقسيمات سیاسي استان :

 

در این استان مجموعا 10شهرستان ،29 شهر ،31 بخش و 86 دهستان و 1697 آبادی دارای سكنه و 187 آبادی خالی از سكنه است. شهرستان های استان عبارتند از : سنندج ، سقز ، مریوان ، بانه ، بیجار ، سروآباد ، قروه ، كامیارن ،دیواندره و دهگلان 

 

 

ناهمواریهای استان کردستان :

 

استان كردستان منطقه‌اي كوهستاني مي‌باشد كه در قسمت مياني سلسله جبال زاگرس شمالی قرار گرفته كه داراي وضعيت توپوگرافي و طبيعت خاص خود مي‌باشد . 

هر چه از قسمت شرق به طرف غرب استان برويم كوهها مرتفع تر و سنگلاخي‌تر و دره‌هاي تنگ تر و عميق‌تر مي‌باشد تا حدي كه زراعت در آن در محدوده‌ها اندک و عمدتا باغداری قابل اجرا است ، برعكس هرچه از غرب به طرف شرق پيش برويم دره‌ها وسيعتر و دشتها با حاصلخيزي بيشترظاهر مي‌شود و كشاورزي بصورت مکانیزه توسط روستائيان انجام مي گيرد.

 

الف - ارتفاعات :

 

قسمت اعظم استان را كوهستانها تشكيل مي‌دهند . رشته کوه زاگرس در استان کردستان به صورت رشته‌هاي موازي با جهت شمال غربي- جنوب شرقي گسترش پيدا كرده‌اند رودخانه های قشلاق ،گاورود و آزاد و دزلی و گردلان و در نهایت رودخانه عظیم سيروان در ميان اين كوهها ، دره‌هاي عميقي به وجود آورده‌اند يا مانند چهل چشمه ، پهنه نسبتاً وسيعي را دربر گرفته‌اند و سرچشمه رودهاي مهمی چون قزل اوزن هستند. بعضي از اين كوهها نيز به صورت قله هاي منفرد و از توده‌هاي آتش فشاني تشكيل شده‌اند مانند كوه شيدا.

 

 

 

ئاویه ر (آبیدر_سنندج)